İMES OSB’de “Savunma Sanayi Alanında Farkındalık” Paneline İlgi Büyük

Kapıların Açık Saati Hakkında
1 Kasım 2019
Onaylı Tedarikçi Değerlendirme Faaliyetleri Başladı
7 Kasım 2019

SAHA İstanbul & Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Komutanlığının katılımıyla, ileri teknoloji üreten firmalarımızın savunma sanayine entegre olması ve Türkiye’deki savunma sanayisinin yerlilik oranının yükseltilmesi amacıyla ”Savunma Sanayi Alanında Farkındalık” toplantımız Yönetim Kurulu Başkanımız İrfan KÜÇÜKAY, İMES OSB Yönetimi ve üst düzey katılımcıları ile tamamlandı.

Toplantıya İMES OSB’de savunma sanayine yönelik üretim yapan firmaların yanı sıra, katma değeri yüksek ürünler üretip bu ürünleri savunma sanayine pazarlamak isteyen firmaların yöneticilerinin yanı sıra, değişik sektör temsilcilerinin üst düzey yöneticileri katıldı.

Yoğun bir katılımla İMES OSB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami KELEŞ’in ve M.S.B. Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet SARI’nın ”Savunma Sanayi Alanında Farkındalık” konuşmaları büyük ilgi gördü.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami KELEŞ yaptığı konuşmada;” Bizler dünyayı hedefleyerek birlikte daha güçlü olacağımızı biliyoruz. SAHA bu anlamda önemli bir rol oynayarak, sanayicilerin yaşadığı problemleri ve geliştirdikleri çözüm önerilerinin mevzuatlara, yasalara girebilmesi için görev üstleniyor. Firmaların bürokrasi nezdinde temas kurmak istedikleri yerlere erişebilmek için SAHA görev alıyor. Sanayide millileşme üzerinde durulmasını gerektiğini vurguladı.

M.S.B. Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet SARI da yaptığı konuşmada,savunma sanayi makine parçalarının test altyapıları, bunların uygulanabileceği sertifika programları olması ve kalite çemberinden geçmesi gerektiği, böylelikle dünyada satış yapabilme noktasında ilerleyebileceğimizi vurguladı. Dünyadan satın alan değil dünya pazarında güçlü olan bir ülke haline gelebileceğimiz üzerinde durdu. Teknolojide ve savunma sanayiinde gelecekte standartları biz koyacağız, dedi.

Toplantıda moderatörlüğü de üstlenen İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÜÇÜKAY, öncelikle katılımcıların yaptığı konuşmalardan memnuniyetini dile getirdi. Millileşme duygularıyla hareket ettiklerini, savunma sanayiinde deniz, hava, kara kuvvetlerinin geldiği bu güçlü durumdan ziyadesiyle memnun olduklarını ve sanayiciler olarak elimizden geleni yapacağız, ifadelerinde bulundu. Meselenin memleket meselesi olduğunu vurguladı.

Toplantıda söz alan sanayiciler ve katılımcılar toplantıdan son derece memnun kaldıklarını ifade ederek, sorularını sorarak panelin daha verimli geçmesine ortak oldu.

Toplantı sonrası M.S.B. Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet SARI’nın Yönetim Kurulu Başkanımız İrfan KÜÇÜKAY’a plaket vermesi ve İMES OSB adına SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami KELEŞ’e ve M.S.B. Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet SARI’ya plaket verilerek hatıra fotoğrafı çekildi.

Savunma Sanayi Alanında Farkındalık toplantısı sonrası İMES OSB Yönetim Kurulu ve  M.S.B. Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın katılımıyla firma ziyaretlerinde bulunuldu. Üçaslar İş Mak.Ve Otom.Yed.Parç.San.Tic.Ltd.Şti., Taha Hidrolik Rekor Metal Sanayi Ürünleri ve İnşaat Ticaret Ltd. Şti. ve Köşkerler Çelik Halat Ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş. firmaları sırasıyla ziyaret edildi.

Firma ziyaretlerinde M.S.B. Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet Sarı ürün ve ürün gruplarını üretim sahasında göz attı.

İMES MM