İMES OSB’DE Dijital Dönüşüm Başladı

5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun
6 Haziran 2020
Yönetim Kurulu Başkanımız ve üyelerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumunu ziyaret ettiler
18 Haziran 2020

Kocaeli- Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi “Dijital Dönüşüm Sürecinde İşletmelerin Teknolojik Hazıroluş Seviyelerinin Belirlenmesi” adı altında başlatmış olduğu araştırma çalışmasına başladı. Ocak ayı itibari ile planlaması yapılan proje çalışması pandemi sürecinden dolayı Haziran ayında başlatılarak, pandeminin etkilerinin de dijital dönüşüme katkısı da ayrıca tespit edilmiş olacak.

Envanter araştırması kapsamında 3 ana sektörden toplamda 45 firma belirlendi. Bu işletmeler istihdam sayısı, üretim kapasitesi, makine parkuru ve ithalat/ihracat verilerine göre değerlendirilerek tespit edildi. Her işletme ile 5 ana başlıkta teknolojik hazıroluş seviyesi belirleme işlemi yapılacak. İşletmelerin üretim yapısından, insan kaynakları, lojistik ve ithalat/ihracat durumları hakkında bilgi alınarak, detaylı bir analiz envanter raporu ortaya çıkarılacak.

“AMAÇ, DİJİTAL ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ”

Sanayi Devrimi 4.0 gündeme geldiği ilk günden itibaren dijitalleşmeye çok önem veren Kocaeli- Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 2020 yılı itibari ile dijitalleşme çalışmalarına hız verdi. Konu ile ilgili Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÜÇÜKAY, “Dijitalleşme imalat sanayisi için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldi. Bölge olarak işletmelerimizin rekabet edebilir seviyeye gelmesi adına dijital teknolojik çözümleri kullanmasını teşvik ediyoruz. Dijital dönüşüm ile ilk olarak farkındalık çalışmalarını artıracağız. Bu çalışmalar doğrultusunda 3 ana sektörde dijital hazır oluş seviyelerinin mevcut durumunu analiz etmiş olacağız. Bu ana sektörler başta metal sanayi, otomotiv ve makine sektörüdür. Her sektör içerisinde elde ettiğimiz veriler ile dijital dönüşüm alanında deneyimli akademisyenlerimizin mentorlüğünde bir değerli çalışma ortaya çıkacaktır. Bu çalışma ile dijital dönüşüm alanında stratejik yol haritamız belirlenecektir. Böylelikle tüm bölgemizde işletmelerimizin dijital dönüşü alanında bir fizibilite durumu ortaya çıkacağı inancı içerisindeyiz” ifadelerinde bulundu.

“İLK GÖRÜŞME YAPILDI”

Dijital Dönüşüm Sürecinde İşletmelerin Teknolojik Hazıroluş Seviyelerinin Belirlenmesi çalışmasının ilk görüşmesi SMS Tork firması ile gerçekleştirildi. İşletmenin hemen hemen tüm birimlerinden katılım sağlanan görüşmede dijital dönüşümün tüm aşamaları görüşüldü. Yapılan bu çalışmanın gerçek anlamda çok faydalı olduğunu ifade eden SMS Tork Genel Müdürü Enver KAYA “işletme olarak dijital dönüşüm çalışmalarına uyum sağlamak adına yatırım yapmaktayız. Bu yatırımlarımız hem insan kaynağına hem de makine altyapımız için olmuştur. İMES OSB’nin bizlerin dijital dönüşüm alanında gelişmesi adına yapmış olduğu bu çalışma ile bulunduğumuz sektörün mevcut durumunu görmemiz çalışmalarımıza daha çok katkı sağlayacaktır.” dedi.

Her hafta en az 3 işletme ile görüşme yapılarak, işletmelerin dijital envanter çalışmalarında mevcut durumları analiz edilecektir.

İMES MM