Elektrik ve SCADA


Elektrik ve SCADA


Kocaeli-Gebze VI İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ED-OSB/2520-1/1624 Lisans numarası ile 13.04.2010 tarihinden itibaren onaylı sınırları içinde faaliyet göstermek üzere 49 (Kırk dokuz) yıl süre ile “OSB Elektrik Dağıtım Lisansı” almıştır.

Mevcut enerji ihtiyacı Osb’mize ait 2.1 km Havai hat, 1.8 km yer altı kablolu çift devre ENH (Enerji Nakil Hattı) ile TEİAŞ Makine OSB 380/33 kV Trafo Merkezinden karşılanmaktadır.

OSB’miz kurulu gücü proje tamamlandığında toplam 180 MVA kurulu güç öngörülmekte olup, Mevcut puant gücümüz 48 MW’tır. 2020 yılı sonu itibari ile 25 adet dağıtım merkezi 15 km ring hat, 222 adet fabrika YG trafo tesisi enerjilidir. Toplam elektrik dağıtım şebekesinde gelecek fabrikaların büyük bir kısmına enerji bağlantısı hazır hale getirilmiştir.

Katılımcılarına elektrik enerjisini kesintisiz ve kaliteli olarak sunmak, şebekede olabilecek arızaları minimumda tutacak şekilde, YG-AG şebekesi, 2×2 metre beton galeri tüneller içinde verilmekte, fabrikaların arızaları kendi aralarında tüketimlerini etkilemeyecek şekilde tasarlanan dağıtım – tevzi kabinlerinin ekipmanları periyodik bakımları ile ilave şebeke işlerini yapma seçeneği ve gelecekteki enerji talebini yeni yatırım yapılmasına gerek kalmadan arttırabileceği gibi olanaklar sunularak 24 saat 365 gün kesintisiz hizmet verilmektedir.

Yollar ve çevre aydınlatması LED armatürler ile yapılarak elektrik tüketiminde büyük ölçüde tasarruf sağlanmaktadır. Katılımcıların, haberleşme ihtiyaçları fiber optik kablo ile her fabrikaya 12 core verilerek sağlanmaktadır. Türkiye’de ilk örneklerden biri olan yolların yerden ısıtmalı kar ve buz eritme sistemi gerçekleştirilmiş, kış şartlarında kesintisiz ulaşım sağlanmaktadır.


Birim Çalışanları


Sefa Erkul

Birim Sorumlusu

Dahili : 132


Mustafa Demir

Elektronik Teknikeri

Dahili : 155


Ogün TAĞI

Elektrik Teknikeri

Dahili : 133Birim İletişim Bilgileri


İMES MM