İMES OSB’de Yeni 32 Fabrika İle Yılda 200 Milyon Dolar İhracat

Yıllık İşletme Cetveli Süresi Hakkında
28 Ağustos 2020
İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Yapım İşi İhale İlanı
4 Eylül 2020

Kocaeli Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 1994 yılında İMES Sanayi sitesinde başladığı üretim serüvenine yılda 32’si yabancı sermayeli, 80’ni küçük sanayi sitesi olmak üzere toplamda 308 firma ile hızla devam ediyor.

28 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın telekonferans katılımı ile İMES OSB’de Türkiye’nin ekonomisine katma değer oluşturacak 32 firmanın üretim tesisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın İstanbul’da katıldığı bir programdan İMES Dilovası OSB’ye bağlanarak, açılışı gerçekleştirdi. Toplu açılış töreni programına Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali DÖNMEZ, Kocaeli Milletvekili Emine ZEYBEK ve Cemil YAMAN, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN, İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal AKAR, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa ÇÖPOĞLU, Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İBRAHİMCİOĞLU ile açılışı yapılacak olan 32 firma temsilcisi katıldı.

Açılışı yapılan 32 firmanın son teknolojik altyapı ile donatılmış üretim tesis yatırım bedeli 1 Milyar TL’dir. İlk yıl 1500 kişiyi istihdam edecek bu tesisler, 2023 yılına kadar 10 Bin kişiye istihdam alanı sağlamayı hedeflemektedir.

Yıllık 500 Bin ton üretim kapasitesi olan 32 fabrika, yılda en az 200 Milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor. İMES OSB bünyesinde hali hazırda ki işletmeler 52 farklı ürün gamı ile yılda 750 Milyon Dolarlık ihracat yapıyor. 32 firma ile bu ihracat rakamı 1 Milyar Doları bulacak. Ülke ekonomisine büyük katma değer oluşturan İMES OSB, makine sektöründe Türkiye’nin en büyük kümesi haline geldi.

“BAKAN VARANK, İMES’İN HİKAYESİNİ ANLATTI”

İstanbul’da gerçekleşen açılış programında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK, 1994 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken İMES Sanayi sitesini ziyaret ettiği zaman diliminde Sayın Erdoğan’ın İMES sanayi sitesi yönetimini Gebze’ye yönlendirdiğini ifade etti. Gebze’de 1999 yılında kurulan Kocaeli-Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 2006 yılında altyapı çalışmalarını başlatmıştı. VARANK’ın ifadesi ile 2006 yılında da Cumhurbaşkanın Başbakanlığı döneminde düzenlenen ziyaret ile organize sanayi bölgesinin ana yollarının sorunlarını da tekrar çözüme kavuşturmuştu.

“KATMA DEĞER İÇİN KURDELE KESİLDİ”

İstanbul’da MESS Teknoloji Merkezi açılışı programında Dilovası’na bağlanan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ı, kurdele kesimi için hazır olan platformda Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali DÖNMEZ,Kocaeli Milletvekili Emine ZEYBEK ve Cemil YAMAN, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN, Kocaeli Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet TOKKAN ve protokol üyeleri ile sanayiciler karşıladı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN’ın İMES Dilovası OSB’de faaliyete geçecek olan 32 firma hakkında verdiği bilgiler doğrultusunda kurdele kesimi gerçekleştirildi. Kurdele kesimi sonrasında 32 işletmenin temsilcisine plaket taktimi yapıldı.

Program hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

İMES MM