İMES’te Mükemmeliyet Merkezi Çalıştayı

İMES OSB’den Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Ziyaret
17 Ağustos 2018
AK Parti Kocaeli Milletvekili Katırcıoğlu’ndan İMES’e Ziyaret
13 Eylül 2018

Mass Image Compressor Compressed this image. https://sourceforge.net/projects/icompress/ with Quality:80

İMES Organize Sanayi Bölgesi geçtiğimiz gün düzenlediği İleri Uygulamalı Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Fizibilite Etüdü Çalıştayı’nda çok sayıda kurum temsilcisiyle bir araya geldi. Çalıştaya, GTÜ Rektörü Muhammed Aslan, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkan Yardımcısı Edip Bingöl, KOSGEB Müdürü İbrahim Ustaömer, KOSGEB Kocaeli Müdürü Hakan Demirci, ÇİB Nuri Çolakoğlu Lisesi Müdürü Muharrem Karakoç, KALDER Yetkilisi Pervin Olgun, MARKA Koordinatörü Hüseyin Ünsal, Gebze Ticaret Odası yetkilileri, akademisyenler, Kalkınma Bankası Yetkilileri, Makine İhtisas OSB bölge müdürü, İMES OSB Müteşebbis heyet üyeleri, Bölge Müdürü, Bölge Müdür Yardımcısı  ve çeşitli kurum ve kuruluşlardan temsilciler katıldı.

Çalıştayın Açılış Konuşmasını yapan İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay, firmaların rekabet güçlerini artırabilmek için nitelikli üretimin şart olduğunu belirterek nitelikli üretim içinde nitelikli ara eleman yetiştirmenin önemine vurgu yaptı. Geçtiğimiz gün(04.09.2018) İMES OSB Bölge Müdürlüğünde düzenlenen çalıştayda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İrfan KÜÇÜKAY, soruna çözüm oluşturabilmek amacıyla meslek liseleri ve meslek yüksek okullarına giden öğrenci sayısının artırılması gerektiğinin de altını çiziyor. Projenin detaylarının katılımcılarla paylaşıldığı çalıştayın ilerleyen dakikalarında katılımcıların kurulacak Merkez ile ilgili fikirleri alındı.

Uygulamalı Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi, nitelikli ara eleman yetiştirilmesi, test, ölçüm, kalibrasyon işlemlerinin yapılması ile işletimsel ve teknik danışmanlık hizmetleri amacı doğrultusunda kurulacak. İnsan kaynağı desteği, eğitim desteği, Ar-Ge, test ve laboratuvar hizmetleri, sertifikasyon ve danışmanlık hizmetleri merkez tarafından sunulacak. Maksimum altı aylık eğitim süresi ile ara eleman yetiştirecek merkez, aynı zamanda bölgedeki diğer OSB’lere de hizmet verecek bir Ar-Ge merkezi işlevi görecek. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteği ile İMES OSB, Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde kurulacak olan merkezin 2019 yılında faaliyette geçmesi planlanıyor.

 

İMES MM