İMES OSB’den Üniversite – Sanayi İş Birliğine Yeni Adım

İMES’te Hakan Güldağ ile I. Ekonomi Sohbetleri Paneli
15 Mart 2019
İMES’ten Anaokulu Müjdesi
22 Mart 2019

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Teknopark A.Ş. ile  üniversite-sanayi iş birliğine yenilikçi yaklaşımlar getirmek adına “Ar-Ge İş Birliği Protokolü” imzalanmıştır. Protokol töreni Kocaeli Üniversitesi Teknopark ev sahipliğinde gerçekleşti.

Protokol İmza Törenine, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün FIĞLALI, İMES Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÜÇÜKAY, İMES Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Üyeleri, İMES Organize Sanayi Bölge Müdürü Onur KESİCİ, KOÜ Teknopark yöneticileri, akademisyenler  ve işletmelerin katılımları ile gerçekleşti.

Konu ile ilgili İMES Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÜÇÜKAY ” İMES Organize Sanayi Bölgesi olarak üniversite-sanayi iş birliğine her daim önem verdik. Üniversitesiz, Ar-Ge çalışmasının olmayacağını da bilmekteyiz. Globalleşen ve hızla gelişen dünya’da trendleri yakalamak için Ar-Ge olmazsa olmazlarımızdandır. Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların her ne kadar üretim potansiyelleri güçlü olsa da ileri ve yenilikçi teknolojileri üretmek adına bugün imzaladığımız iş birliği protokolü katkı sağlayacağına inanmaktayız. Bizler bilimsel inovasyonun geliştirilmesi üzerine çalışmalarımızı hızlandırdık. Ülkemize daha yüksek katma değerli üretebilmek adına Ar-Ge olanaklarını ve imkanlarını artırmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

İMES Organize Sanayi Bölge Müdürü Onur KESİCİ ” Artık ülkeler rekabet avantajlarına Ar-Ge yetkinliğini de dahil etmiştir. Ekonomik gelişimlerde Ar-Ge potansiyeli ön görülmektedir. Bu değişimler işletmelerin sadece ürün üretiminde değil kurumsal gelişimlerine de katkı sağlamaktadır. Sanayimizin Ar-Ge alanında ihtiyaçlarını Kocaeli Üniversitesi bilgi birikimi ile gidermeyi hedefliyoruz. Bu hem insan kaynağı hem de know-how noktasında OSB’miz için büyük avantaj haline gelecektir. ” dedi.

Atılan imzaların tek başlarına yeterli olmadığını, işbirliklerinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün FIĞLALI ise, “Burada iki önemli anahtar kelime var. Birisi iletişim diğeri işbirliği. İletişim problemleri aşıldığında, birbirini dinleyip ihtiyaçlara yönelik adımlar atılabiliyor. Bu da işbirliği kapılarını açıyor. İMES OSB yönetimi bu konuda oldukça açık fikirli. Protokolün gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol imzalandı. Protokolü üniversite adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün FIĞLALI, İMES OSB adına ise Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÜÇÜKAY imzaladı. Protokole göre, kurumlar arasındaki işbirliğinin artırılması, firmaların tanınması ve fonksiyonlarına ilişkin bilgilerin paylaşımının yapılması ile Üniversite öğrencilerinin Ar-Ge çalışmalarını İMES OSB içerisinde yer alan firmalarla yapmasına olanak sağlanacak.

 

 

 

 

İMES MM