İMES DİLOVASI OSB, OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜ KONUŞTU!

“İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Mal Alım İşi” İçin İhale İlanı
3 Mart 2021
İMES DİLOVASI OSB, İŞBİRLİRLİKLERİNİ GELİŞTİRİYOR
17 Mart 2021

Kocaeli – Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğünün gerçekleştirdiği çevrimiçi etkinliklerle sanayicilerin ekonomi, güncel piyasa analizleri, fırsatlar ve riskler noktasında bilgi edinmesini sağlıyor. Sanayiciler aynı zamanda kendi iş kollarına yönelik sorduğu sorularla üretim ve satış süreçleriyle ilgili fikir sahibi olmaktadırlar.

Son olarak Bölge Müdürlüğünün düzenlediği “Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşüm” programına İNNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl BAYBALI konuşmacı olarak katıldı.

Ayrıca toplantıya İMES Dilovası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl ERBOZ, İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet TOKKAN, Başkanvekili Kerim ÇOLAKOĞLU, Müteşebbis Heyet üyelerinden Süleyman AKAR, Ahmet SÖZER, Hasan İSTANBULLUOĞLU ve Şakir ERİŞ, Yönetim Kurulu üyelerinden ise Ahmet ŞAHİN ve Enver KAYA, İMES Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal AKAR, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan AYDIN ve İMES Dilovası OSB işletmecileri katılım sağladı.

TOKKAN: “OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE İŞ BİRLİKLERİYLE BAŞARI HİKÂYELERİ HEDEFLİYORUZ”

İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet TOKKAN etkinlik öncesinde yaptığı açılış konuşmasında “Düzenlemiş olduğumuz ‘Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşümü’ adlı program için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Otomotiv sektörü bilindiği üzere Doğu Marmara Bölgesi’nde öne çıkan üretim alanlarından birisidir. Bölgemizde de sektöre yönelik otomotiv yan sanayi alanında çalışmalar yapan 60’a yakın işletmemiz bulunmaktadır. Bu doğrultuda bölgemizin otomotiv sektörü alanında iş birliklerinin gelişmesini ve bu iş birliklerin satış alanında başarı hikâyelerinin oluşmasını hedeflemekteyiz. Öyle ki başlatmış olduğumuz İMES Kümelenme Programında otomotiv ve yan sanayi sektörünün çalışma grubu oluşturulmaktadır. Bu çalışma grubundaki amacımız işletmelerimizin global olarak sektörde yer almasını sağlamaktır. Bu nedenden dolayı otomotiv sektöründe önemli çalışmalarda bulunmuş INNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl BAYBALI programımıza konuk olmuştur. Kendisi bugün bizlere otomotiv sektöründe küresel gelişmeleri, sektördeki verileri, elektrikli ve otonom araçların durumu gibi konuların yanı sıra sektördeki iş birliklerin gelişmesi konusunda tecrübelerini de paylaşacaktır. Etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diler, katılımlarınızdan dolayı her birinize çok teşekkür ederim.” dedi.

Ahmet TOKKAN
İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı

Başkan TOKKAN’ın ardından konuşan İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Kerim ÇOLAKOĞLU ise “ İMES Kümelenme Programımızın en önemli sac ayaklarından biri de otomotiv kümemizdir. Başta otomotiv kümemiz olmak üzere tüm kümelerimizin ve sanayicilerimizin bu toplantıdan istifade edeceğini umuyoruz. Birlikte çalışmak ve ortak ürün elde etme gibi konularda Süheyl BAYBALI’nın 20 yıllık sektörel deneyimiyle faydalı aktarımları olacaktır. Kendilerine şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

İMES Dilovası OSB Bölge Müdürü Onur KESİCİ ise “Bölgemizde bulunan işletmelerimizin hedef sektörlere yönelik olarak kurumsal kapasitelerini geliştirmesi için çalışmalar yapmaktayız. Dijital dönüşüm ve kümelenme çalışmaları ile yurt dışı hedef pazarlar ile ilgili araştırma çalışmalarımız devam etmektedir. Umarım etkinliğimiz sonrasında otomotiv sektöründe iş birliklerin gelişmesi adına başarı hikayelerini oluştururuz” ifadelerinde bulundu.

BAYBALI “KÜRESEL GELİŞMELER, ÇEVRECİ VE TEKNOLOJİK YAKLAŞIMLAR YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ”

Süheyl BAYBALI etkinlikte yaptığı açıklamalarında, Türkiye ve Dünya’daki otomotiv sektörünün hali hazırdaki durumlarından bahsetti. Dünya’da ve Avrupa’da yaşanan gelişmelere, ortaya çıkan çevreci teknoloji odaklı yaklaşımlara değindi.  BAYBALI özellikle ticarette en önemli iş ortağımız olan Avrupa’da yaşanan değişimlere ve kabul edilen yaklaşımlara uygun şekilde üretim ve satış süreçlerini sürdüren sanayicilerin kazançlı çıkacağını ifade etti.

Süheyl BAYBALI daha sonra Dünya’da Türkiye’de otomotiv sektöründeki rakamlara değindi: Baktığımızda 2020 yılı maalesef genel ortalamalarının altında kalan bir yıl oldu. 2019 yılıyla ilgili rakamlara baktığımızda üretimin daha yüksek olduğunu görebiliyoruz. İhracat 2020 de azaldı. İç pazardaki satış çoğaldığı için toplam üretim azaldı. Üretilenin ihracat oranı %69.6 olarak gerçekleşti. 2019 rakamı %85.4 oldu. Pazarın Avrupa’da da daralması iç pazarda daha aktif olunması gerçeğini ortaya çıkardı. Dövizin artması iç pazarda üretim yapanların şansını daha fazla arttırdı ve satış miktarları çoğaldı. ” dedi.

Süheyl BAYBALI
INNOWAY Danışmanlık Yönetici Ortağı

BAYBALI “ OTOMOTİV’DE KÜMELENME İMES DİLOVASI OSB İÇİN ÖNEMLİ”

İMES Dilovası OSB hayata geçirdiği İMES Kümelenme Programı dâhilinde bir otomotiv kümesi kuruyor. Bölgede otomotiv sektörüne yönelik üretim yapan 60’a yakın işletmeden 12’ye varan işletme kümelenme çalışmaları içerisinde yer alıyor. Kümenin hedeflerinin başında küresel ve rekabetin yoğun olduğu otomotiv sektörüne ortak ürün üretmek ve bunu dış pazarda alıcıyla buluşturmak yer alıyor. Program konuşmacısı BAYBALI da kümelenme programının İMES için çok önemli olduğunu söyledi ve otomotiv sektörüne teknolojik ürün imal etme anlamında ülkemizde büyük bir açığın bulunduğunu dile getirdi.

Toplantı, INNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl BAYBALI katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından son buldu.

İMES MM