Kocaeli Milletvekili Fikri IŞIK’ın İMES OSB Ziyareti

SAHA İstanbul Malzeme & Malzeme Şekillendirme Genişletilmiş Komite Toplantısı
29 Haziran 2022
16.10.2022 Elektrik Kesintisi Hk.
13 Ekim 2022

Kocaeli Milletvekili Fikri IŞIK’ ı bölgemizde ağırladık.

Son dönem Başbakan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, İMES Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Ziyarette İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan bölgede gerçekleştirilen faaliyetler hakkında Işık’a bilgi verdi.

Ziyarette Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Kerim Çolakoğlu, İMES OSB Yönetim Kurulu Üyesi Enver Kaya, İMES OSB Müteşebbis Heyet Üyesi Ahmet Sözer, Erol Elmas, Vedat Kirişçi, Turan Durmuşoğlu, Süleyman Akar ve Şakir Eriş yer aldı.

İMES OSB Bölge Müdürü Onur Kesici bölgede gerçekleştirilen proje ve faaliyetlerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Kesici, “Bölgemizde gerçekleştirdiğimiz modern envanter çalışmalarıyla sanayicilerimizin ihtiyaçlarını belirleyerek bölgemizde birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bugün sanayi parsellerimizin tüme yakını dolu ve üretim faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Son verilerimize göre 343 firmamızda 14.190 kişi istihdam edilirken bu potansiyel doğrultusunda 2022 yılı itibariyle bölgemizde 1.2 Milyar $ ihracat hacminin gerçekleştiğini gururla ifade edebiliriz.” Dedi.

İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Kerim Çolakoğlu İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi faaliyetlerinden bahsetti. “İMES OSB Mükemmeliyet Merkezimiz, imalat, eğitim, AR-GE süreçlerinde hizmet vermeye başladı. Firmalarımızın üretimine destek olan geniş, modern ve teknolojik imalat bandımızda makinelerimiz çalışıyor. Derslik ve laboratuvarlarımızda firmalarımızdan gelen kursiyerlere 100’e yakın alanda eğitim sağlıyoruz. Bölgemizin ve ülkemizin en önemli vizyon projelerinden biri olan İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi örnek bir organizasyon olacaktır.  Başından beri bizleri yalnız bırakmayan Değerli Son Dönem Başbakan Yardımcımız Sn. Fikri Işık’a kıymetli devlet yetkililerimize ve paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” Dedi.

İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan “İMES OSB olarak önemli bir lokasyonda yer almaktayız. Limanlara, hava alanlarına ve otoyollara yakınlığımız, sanayici için burayı cazibe merkezi haline getiriyor. Bu cazibeye en büyük katkılardan biri de Kuzey Marmara Otoyolu. Bölgemize ulaşım için ana arterlerden biri olan bu projenin hayata geçirilmesinde büyük bir rolü olan Sn. son dönem Başbakan Yardımcımız Fikri Işık’a şükranlarımızı sunuyoruz. Bakanlıkları döneminde de kendileriyle olan ortak amaç ve çaba ile önemli gelişmeler yaşandı. Yeniden sanayicilerimiz adına Sn. Işık’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bölgemizde yalnızca sanayii ürünü üretmiyoruz. Üreten sanayicimize destek olmak amacıyla istihdama ve ihracata yönelik projelerde yürütüyoruz. İMES Kariyer istihdam portalı ile sanayicimizle iş arayan vatandaşlarımızı bir araya getiriyoruz. İstihdam edilen personeller talep doğrultusunda Mükemmeliyet Merkezi’nde eğitim alabiliyor. Gerçekleştirdiğimiz tüm projeler birbirine entegre olarak çalışmaktadır ve Amacımız sanayicimize her alanda destek olmaktır.  ” Dedi.

İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal AKAR “ İMES Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren firmalarımızın büyüyerek yer aldığı İMES OSB’miz her geçen gün artan katma değeriyle ülkemizin önemli üretim üslerinden biri olmaya devam ediyor. Sanayicimiz üretim ve ihracat gayretiyle faaliyetlerine devam ederken devletimizin yetkili kurumlarının ortak amaca yönelik çalışmaları, hedef projeleri ve sanayicimize verdiği destek sayesinde ilerleyen süreçte daha iyi bir atmosferde üretim ve ihracat faaliyetlerimiz devam edecektir. Bu kapsamda Son Dönem Başbakan Yardımcımız Sn. Fikri Işık’a, bakanlık görevlerini yürütürken de vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık “Kentimiz Kocaeli’nin batısında birçok üretim sahası ve OSB mevcut. Özellikle Dilovası bu konuda önemli bir lokasyon. Sanayicilerimizin üretime, ihracata ve kalkınmaya sundukları desteklerinin yanı sıra, ilçe halkıyla olan teması ve desteklerini hassasiyetle takip ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Işık daha sonra İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi özelinde beceri eğitiminin toplum için önemine değindi: “Mesleki eğitim kavramı Avrupa’daki birçok ülkede “Beceri Eğitimi” kavramı ile değişim gösterdi. Aynı zamanda Avrupa Değerler Eğitimine önem veriyor. Ahlaki eğitimin ardından beceri ve pozitif eğitimler geliyor. Bir üretim yapılırken personelinizin becerisi ve bilgisinden daha önemli olan ahlaki değerlerinin var olmasıdır. Bu kapsamda İMES OSB Mükemmeliyet Merkezimizin hem İMES OSB’mize hem de bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” Dedi.

Yönetim Merkezinde gerçekleştirilen toplantının ardından İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan ve İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar, Işık’a hediye takdiminde bulundu.

İMES MM