İMES OSB Sanayi Camiasını Ağırlayacak

OSBÜK Bşk. Yrd. Süheyl Erboz
17 Mayıs 2016
İMES OSB’nin Gurur Günü
17 Mayıs 2016

İlk fabrika iskân belgesi, 2011 yılında  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Nihat Ergün tarafından verilmiş olan Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’ndeki İMES OSB’de kuruluşlarını tamamlayan 33 sanayi tesisinin toplu açılışı ile yakın bir zaman içinde faaliyete geçecek 48 fabrikanın temeli törenle atılıyor. 23 Kasım Cumartesi günü saat 13.30’da gerçekleşecek törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım katılacak.

Müteşebbis heyet başkanlığını Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın üstlendiği,  yönetim kurulu başkanlığını Süheyl Erboz’un yaptığı İMES OSB’de toplu açılışı yapılacak olan fabrikalar, gerek yatırım gerek çeşitlilik açısından birçok küçük ülkeyi kıskandıracak kadar çok önemli tesisler.

Tamamına yakını, üretim sektöründe faaliyet gösteren fabrikaların makinalarını imal ettiği için “Fabrika yapan fabrikalar” olarak da adlandırılan İMES OSB, daha önce zemin yapısı nedeniyle bitki örtüsü olmayan tarıma elverişsiz taş ve kayalık arazide kuruldu. Tüm altyapısı yeraltındaki tünel sisteminde bulunan, ayrıca bazı yolları da buzlanmaya karşı yerden ısıtma sistemi ile donatılan İMES OSB bu özelliği ile de Türkiye’de bir ilk.
Şu anda yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlanan, faaliyetteki 33 fabrikanın dışında temeli atılacak olan 48 fabrikanın da üretime geçmesiyle toplam istihdam sayısı 10 bini aşacak olan İMES OSB’de, enerji intiyacı da, yine OSB içinde yakında üretime geçecek olan doğalgaz çevrim santralinden sağlanacak.

SABİHA GÖKCEN HAVAALANI’NA 35 KİLOMETRE
D-100 Karayolu’na 7 kilometre, proje aşamasındaki Kuzey Marmara Otoyolu’na 1,5 kilometre,  2015 yılında hizmete açılması planlanan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun en önemli geçiş noktası  Körfez Köprüsü’ne 10 kilometre  mesafede bulanan  İMES OSB, ayrıca   en yakın liman konumunda olan Diliskelesi’ne 7 kilometre,  en yakın demiryoluna 10 kilometre ve en yakın hava alanı olan Sabiha Gökçen Hava Limanı’na 35 kilometre  mesafede bulunuyor.  Bu özellikleriyle jeopolitik olarak önemli bir merkezde kurulu olan İMES OSB 3000 dönüm alan içerisinde 1840 dönüm sanayi alanına sahip. 270’in üzerinde orta ve büyük ölçekli tesisin faaliyet göstereceği OSB’de 5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşması öngörülüyor.

Kaynak : http://www.sanayigazetesi.com.tr/osbler/imes-osb-sanayi-camiasini-agirlayacak-h5204.html

İMES MM