İMES OSB’nin Gurur Günü

İMES OSB Sanayi Camiasını Ağırlayacak
17 Mayıs 2016
İMES OSB Camianın Eseri
17 Mayıs 2016

İMES OSB hayallerin değil hayal ötesinin gelişmeleri bir bir yaşanıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında tamirat işleri ile uğraşan gayri müslimlerin yanında çalışan, daha sonra kendi atölyelerini kuran ancak yer darlığından ötürü işyerlerinin önündeki sokaklarda çalışan, Dudullu’da İMES Sanayi Sitesi’ndeki yerlerinde tamir ettikleri makine parçalarını üretmeye başlarken zamanla buradaki yerlerine de sığmayan, İMES OSB’de hayallere sığmayan gelişmeyi yaşayan sanayiciler şimdi buradaki yerlerine de sığmıyor. İMES OSB’de toplam yatırım değeri 4 milyar 500 milyon lira olan 33 fabrikanın açılışı ile 48 fabrikanın temel atma töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katıldığı törenle gerçekleşti. Törene Bakan Ergün’ün yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, Makine OSB Başkanı Sedat Silahtaroğlu, İkitelli OSB Başkanı Nihat Tunalı, Beylikdüzü OSB Başkanı Başkanı Adnan Keleşoğlu, sanayiciler ve OSB yöneticileri katıldı.

“İMES OSB, Türkiye’ye örnek”
Kocaeli Valisi ve İMES Müteşebbis Heyet Başkanı Ercan Topaca, Türkiye’ye örnek bir OSB olan İMES OSB’den gurur duyduklarını belirtip, “İMES OSB’yi sadece fiziki altyapısı ile değil yönetim kurulunun kendi içindeki uyumu, sevgi ve saygısı ile de takdir ediyorum. Burada altyapısı önceden planlanan ardından yatırımcıya davette bulunan küçük bir şehir yapılanması var. Ülke olarak daha çok üretmeye, satmaya ve ihracat yapmaya ihtiyacımız var. Buradaki OSB’lerde bu gelişmeyi en güzel şekilde görüyoruz” dedi. KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da belediye olarak görevlerinin  sanayicilerin önünü açıp hizmet üretmek olduğunu söyledi.

Erboz: Buraya da sığmıyoruz
İMES OSB’ye dair tanıtım filminin izlenmesinin ardından söz alan İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz idarecilikte en mutlu günü yaşadığını belirtip İMES OSB’nin belli bir noktaya geldiğini söyledi. Bölgedeki altyapı ve üstyapı çalışmalarına değinen Erboz projeye bugüne kadar 400 milyon TL para harcandığını, günümüzde yüzde 40 olan doluluk oranının 2016 yılında yüzde 90’a yükselmesini hedeflediklerini dile getirdi. 5 dönüm arazi üzerinde meslek eğitim merkezi kurmayı planladıklarını, 2014 yılından itibaren arıtma tesisinin faaliyete geçeceğini belirten Erboz, İMES OSB’de yer tahsisinde bulunup yatırıma henüz başlamayan sanayicilere de, “Bugüne kadar yatırım yapıp üretime geçen 33 firmanın hepsi işlerini geliştirip büyümeye başladı. İMES OSB’de yeri bulunup da henüz yatırıma yönelmeyenler için her geçen gün kayıptır” dedi. Erboz, yatırımda bulunan işletmelerin daha şimdiden yer sıkıntısı yaşamaya başladığını da belirtip Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün bu talebi dikkate almasını istedi.

Ergün: İMES OSB değişimin sembolü
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2.5 yıl önce 20 parselin tahsis belgesini verip bir fabrikanın da temelini attıkları iMES OSB’nin Türkiye’nin hızlı değişiminin sembollerinden birisi haline geldiğini belirtip, “İMES ne zor dönemlerden geçerek bugünlere geldi ama o dönemler Türkiye’nin de zor yıllarıydı. Çok şükür, son 10 yılda Türkiye’de gündem değişti. İş yapma usulü, altyapı organizasyon kabiliyeti değişti. Tüm bu değişimleri İMES OSB’de görmek mümkün” dedi. 2014 yılının mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlere de atıfta bulunan Ergün, “İMES OSB, üretim şehrinin belediye başkanlığı sayılır. Süheyl Bey bugün burada yaptıkları ile aday olsa, seçimi kazanır” diye konuştu. Bir üretim şehrinde yapılması gerekenlerin İMES OSB’de yapıldığını, gerçek ekonominin üretmekten geçtiğini kaydeden Ergün, “Yaptığınız iş sakin ola ki sizi tatmin etmesin. Mutlaka, işinizi geliştirmek için çaba içinde olmalısınız. TGB’lerdeki şirketler ile temas halinde olun çünkü orada çalışma konuları ile işinize yarayacak çok sayıda şirket var” dedi. Törende Bakan Ergün’ün konuşmasının ardından 33 fabrikanın sahiplerine tapuları verildi. 48 fabrikanın temelinin atılmasının ardından İMES OSB’nin girişinde fabrikaların açılış kurdelesi sembolik olarak kesildi.

Kaynak : http://www.sanayigazetesi.com.tr/osbler/imes-osbnin-gurur-gunu-h5252.html

İMES MM