İMES OSB’de 33 Tesise Ruhsat

İMES OSB’de Dev Açılış
17 Mayıs 2016
İMES Çevreciliğinde Dijital Dönem
17 Mayıs 2016

Hali hazırda 66 tesisin üretim yaptığı ve 4 bin 500 kişinin istihdam edildiği İMES OSB’de gerçekleştirilen tören ile yeni üretime başlayan 33 tesise İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı, inşaat halindeki 79 tesise Yapı Kullanma İzin Belgesi ve kurulması planlanan 30 tesise de İnşaat Ruhsatı verildi. Toplu açılış törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık; “2013 yılının Kasım ayında benden önceki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Nihat Ergün’ün katılımıyla 33 fabrikanın açılışı yapılmıştı. Aradan 1,5 yıl gibi kısa bir süre geçmesinden sonra 33 fabrikanın daha açılışını yapıyoruz. Ben inanıyorum ki kısa bir süre sonra da şu anda inşaatı olan 79 fabrikanın açılışını yapacağız. Eskiden bir fabrika için büyük törenler yapılırdı. Şimdi 33 fabrika için toplu açılış yapıyoruz. Biz büyük bir gayret gösteriyoruz” dedi.

Törenin açılış konuşmasını yapan İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz da, “Gördüğünüz gibi biz gerçekten sanayicinin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak modern bir OSB kurma niyetindeyiz. Bu doğrultuda da bu yılın sonunda bütün altyapı eksikliklerimizi tamamlamak düşüncesindeyiz ve bu yönde çalışmalarımız ilerliyor. Buranın altyapı maliyetinin tüm yatırımlarla beraber toplam 500 milyon TL’ye ulaşacağını düşünüyoruz. Bugüne kadar devletimizden hiçbir şey talep etmedik, etmeyeceğiz de. Buranın arsasına da 30 milyon TL harcadık. Bunun sadece 1 milyon TL’si kamulaştırma maliyetidir. Bu harcamaların sonucunda biz modern bir OSB kurduğumuza inanıyoruz. Burada 214 adet fabrika 275 adet parsel olacak. Şu anda biz 175’ini tahsis etmiş durumdayız” diye konuştu.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu; “175 parselde 1 milyar TL’lik altyapı yatırımını içeren ve 2016 hedefinde 10 bin kişilik istihdam ve 1 milyar dolarlık ihracatı ortaya koyan İMES bölgesindeki tüm sanayicileri gönülden kutluyorum. Ortaya konulan bu başarı Türkiye’nin başarısıdır. Ortaya konulan bu başarı özel sektörümüzün hükümetimizin desteği ve sağlam politikalarla neyi başarabileceğinin en güzel örneğidir. Bugün sizlerin burada ortaya koyduğu irade değişen, büyüyen Türkiye’nin çok açık bir göstergesidir. Uluslararası arenada iddialı olmak kolay bir şey değildir. Bu açılış hakikaten heyecan veriyor. Her birinizin hedefleri Türkiye’nin 2023’te Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında olmak hedefinin gerçekleşeceğinin müjdesini veriyor. Bugün büyük fabrikaların açılışını gerçekleştirirken yarın da çok büyük bir gururu sizlerle paylaşacağız” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 33 tesise İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’nı, 79 tesisi temsilen bir firmaya Yapı Kullanma İzin Belgesi’ni ve ruhsat aşamasındaki 30 tesisi temsilen bir firmaya da İnşaat Ruhsatı’nı teslim etti. Program Bakan Işık ve protokol üyeleri tarafından 33 tesisi temsilen açılış kurdelesinin kesilmesi ile son buldu.

Kaynak : http://www.sanayigazetesi.com.tr/osbler/imes-osbde-33-tesise-ruhsat-h9183.html

İMES MM