KÜMELENME VE İMES KARİYER İLE SANAYİNİN GÜCÜ ARTACAK!

DÜNYA DURDU, İMES OSB ÜRETTİ
10 Eylül 2020
İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi İnşaatı Yapım İşi İhale İlanı Zeyilname
24 Eylül 2020

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN Kocaeli Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Ziyarette açıklamalarda bulunan Başkan BÜYÜKAKIN, “İMES Dilovası OSB, gerçekleştirdiği vizyon projeler ile sanayinin olanaklarının gelişmesine öncülük ediyor.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN Kocaeli Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Ziyaret kapsamında İMES Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) gelişim süreçleri, yenilikçi vizyon projeleri ve Bölge’de üretilen yüksek katma değerli ürünlerin durumu hakkında görüşmeler yapıldı.  Ziyarete Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet TOKKAN, İMES OSB Müteşebbis Heyet Üyeleri ve Bölge Müdürü Onur KESİCİ, Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk KOÇ katıldı. 

SANAYİCİMİZİN YANINDAYIZ!

İMES Dilovası OSB, kurulduğu günden bu yana hızla ilerleyen ve aynı zamanda yılda 750 Milyon Dolar ihracat kapasitesine ulaşmış işletmelerin olduğu büyük bir makine kümesi haline geldi. 80’ni küçük sanayi sitesinde olmak üzere toplam 308 işletmede 8500 kişi istihdam edilmektedir. Konu ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN, “Kocaeli’miz, imalat sanayi için cazibe merkezidir. Ülke ekonomisine ürettiğimiz ürünler ile katma değer oluşturan bir şehrimiz var. İMES Dilovası OSB, gerçekleştirdiği vizyon projeler ile sanayinin olanaklarının gelişmesine öncülük ediyor. Büyükşehir olarak İMES’in projelerini yakından izlemekteyiz. Başta istihdam olmak üzere katma değer oluşturan tüm projelerde birlikte hareket etmeyi hedefliyoruz” ifadelerinde bulundu. 

“İNSAN KAYNAĞI İÇİN EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ”

Geçtiğimiz aylarda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’ın katılımı ile temel atma töreni gerçekleştirilen İMES Uygulamalı İleri Mühendislik ve Mükemmeliyet Merkezi’nin en temel amacı insan kaynağı yetiştirmek. Bünyesinde 20’nin üzerinde makine sektörüne yönelik eğitim programı düzenlenecek. Bu eğitim programları için KO-MEK ile  iş birliği yapılarak, eğitim alan her birey için KO-MEK sertifikası verilecek. Görüşmede insan kaynağına vurgu yapan İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet TOKKAN “Bölgemizde iki tane envanter çalışması yaptık. Bu envanter çalışmalarında gördük ki en büyük ihtiyaç insan kaynağıdır. Bizler de Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteği ile “Mükemmeliyet Merkezi” projemizi ortaya çıkardık. Faaliyete geçince bölgemizde bulunan işletmelerin insan kaynağı ihtiyaçlarına çözüm geliştirecek” dedi.

SAVUNMA VE OTOMOTİV YAN SANAYİ KÜMESİ KURULUYOR

İMES Dilovası OSB, ağırlıklı makine sektörüne yönelik hizmet sunan işletmeler ile doğal makine kümesi haline geldi. Geçtiğimiz yıl ASELSAN, Donanma Komutanlığı gibi kurum ve kuruluşlarla B2B etkinlikleri gerçekleştiren İMES, savunma sanayisine ürün ve hizmet üreten 34 işletmesi ile küme kuruyor.  Doğu Marmara Bölgesi’nde otomotiv sektörünün gelişmiş olması, İMES işletmeleri tarafından büyük avantaj olmaktadır. Bu nedenle bölgede faaliyet gösteren 30 işletme ile “Otomotiv Yan Sanayi” kümesi kurulacak. Altyapısı hazırlanan kümelerin gelecek aylarda lansman programı ile tanıtılması hedeflenmektedir.

Ziyaret programı İMES Dilovası OSB’de faaliyet gösteren BEKTAŞ ve PELSAN firmalarının ziyaret edilmesiyle son buldu.

İMES MM