TEMEL ATMA TÖRENİMİZ GERÇEKLEŞTİ

İMES Organize Sanayi Bölgesi’nde Tam Kapasite Üretime Geçildi
20 Temmuz 2020
TEŞEKKÜR EDERİZ
24 Temmuz 2020

İdari Yönetim Binamız ve Uygulamalı İleri Mühendislik ve Mükemmeliyet Merkezi projemizin Temel Atma Töreni programına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Kocaeli Valisi Seddar YAVUZ, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım ALKAN, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN, Dilovası Belediye Başkanı Hamza ŞAYİR, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Nilgün FIĞLALI, TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim KILIÇASLAN, Kocaeli Sanayi Odası Ayhan ZEYTİNCİOĞLU, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail ÇİLER, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa ÇÖPOĞLU, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanlarının ve OSB Bölge Müdürlerinin katılımları ile gerçekleşti.

Program saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayarak, 2017 yılında çalışmalarına başladığımız Uygulamalı İleri Mühendislik ve Mükemmeliyet Merkezi projemizin Sinevizyon gösterisi ile davam etti. Gösterimden sonra İMES OSB’nin faaliyetleri hakkında ve mükemmeliyet merkezinin amaçlarını anlatmak üzere İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÜÇÜKAY açılış konuşmalarını yaptı. Konu ile ilgili KÜÇÜKAY, “2017 yılında başladığımız projemizin bugün temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bizler sanayiciler olarak nitelikli insan kaynağının ihtiyacını her dönem hissettik. İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik ve Mükemmeliyet Merkezi, 2017 yılında KOBİ’lerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda ortak ihtiyaca yönelik olarak ortaya çıkan bir projedir. Görüşmelerden elde etmiş olduğumuz sonuçlar ile araştırma envanter çalışması yaparak, mükemmeliyet merkezimizin işletmelerin tam ihtiyaçlarını sağlaması adına planlanmıştır.

Projemiz kapsamında en temel amaçlarımız şöyledir; Organize Sanayi Bölgelerinde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi, işletmelerde çalışan personeller için nitelik kazandıracak eğitim programlarının düzenlenmesi, KOBİ’lerin kullanımına yönelik olarak ortak makine parkuru alanı oluşturulması, Ar-Ge ve Tasarım alanında işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik destek ortamı oluşturulması, personel belgelendirme alanında destek yapısı sağlanması, Test/Analiz ve kalite süreçlerinde hızlı hizmet altyapısının oluşturulmasıdır.” ifadelerinde bulundu.

İrfan KÜÇÜKAY’ın konuşmasından sonra Kocaeli Valisi Seddar YAVUZ, Kocaeli’nin bilim, sanayi ve teknoloji üssü olduğunu kaydederek, “Bu anlamda hükümetimizin, sanayicimizin yanında olduğuna şahitlik ediyoruz. Rekabetçilik, yenilikçilik ve elbette dünya ile yarışan Türkiye için de nitelikli eleman yetiştirme ihtiyacını da gidermemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir BÜYÜKAKIN, sanayinin gücünü görmekten, yeni tesislerin açılışını yapmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezinin temelini atan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, “Gençleri sanayi sektörüne yönlendirmeyi, bu alanda yetiştirmeyi de son derece önemsiyoruz. Merkezde, üniversite-sanayi iş birliği projeleri hayata geçecek. 3 bine yakın firmanın yenilikçi ürün geliştirme kapasitesi artacak. Temellerini bugün atacağımız Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi bu açıdan kritik bir öneme sahip. 16 milyon liralık projenin 10 milyon lirası kalkınma ajansımızca finanse edilecek. Bu merkezin hayata geçmesiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu vasıflı iş gücünü yetiştirmek üzere yılda 2 bin kişiye uygulamalı eğitimler verilecek, üniversite-sanayi iş birliği projeleri hayata geçecek, çevre OSB’leri de dahil ettiğimizde 3 bine yakın firmanın yenilikçi ürün geliştirme kapasitesi artacak. Yalın üretim ve verimlilik konularında firmalara danışmanlık desteği verilecek, Ar-Ge yapmak isteyen işletmeler, merkezin sahip olduğu tasarım ve ileri mühendislik programlarından yararlanabilecek. Firmalar ayrıca bu merkezin prototipleşme, imalat, test ve ölçüm imkânlarından da faydalanabilecek. Böylece hem beşerî sermayenin hem de çevre OSB’lerdeki firmaların yetkinlikleri çeşitlenerek gelişecek.” dedi.

Açılış konuşmalarından sonra İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanımız İrfan KÜÇÜKAY, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa VARANK’a günün anısına tablo hediye etti.

Hediye taktimi sonrasında temel atımı için butonlara basılarak, idari binamızın ve mükemmeliyet merkezimizin ilk betonları döküldü.

Programın ardından SMS Tork, MEG Gemi, Silvan Sanayii firmalarımızı Bakan Bey ve beraberindeki protokol üyeleri ile ziyaret edildi.

İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Açılış Töreni’nin YouTube canlı yayını izlemek için Tıklayınız

İMES MM