Ekonomist Prof. Dr. Emre ALKİN, Ekonomi Sohbetleri’nde Sanayicilerimizle Bir Araya Geldi

Sokağa Çıkma Kısıtlamaları Hk.
2 Aralık 2020
İMES OSB Yönetim Merkezi İnşaatı Yapım İşi İhalesi Hk.
14 Aralık 2020

Kocaeli – Gebze VI. (İMES) Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tarafından gerçekleştirilen Ekonomi Sohbetleri’nin konuğu Akademisyen, Yazar ve Ekonomist Prof. Dr. Emre ALKİN oldu. Prof. Dr. ALKİN güncel ekonomik veriler ve referanslar doğrultusunda bölgemiz sanayicilerle görüşlerini paylaştı.

Bölgemizde faaliyet gösteren ve ülke ekonomimize katma değer sağlayan sanayicilerimizin küresel ekonomik ve politik değişkenlerinden haberdar olmaları, teşvik ve dış pazarlardaki fırsatlara ve üretim trendlerine hâkim olmaları amacıyla alanında uzman konukların yer aldığı Ekonomi Sohbetleri gerçekleştirilmektedir.

Çevrimiçi toplantı uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilen toplantıya; Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, İMES Dilovası OSB Kurucu Başkanı Süheyl ERBOZ, İMES Dilovası OSB Müteşebbis Heyet Üyeleri, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Kerim ÇOLAKOĞLU, İMES OSB Yönetim Kurulu Üyeleri, İMES OSB Bölge Müdürü Onur KESİCİ birçok kamu kurum ve kuruluşundan temsilciler ve sanayicilerimiz katılım gösterdi.

Toplantı İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Kerim ÇOLAKOĞLU’nun moderatörlüğünde gerçekleşti. Eğitim ve bilgilendirme sunumundan önce İMES Dilovası OSB yetkilileri, sanayiciler ve katılımcılar kısa bir sohbet gerçekleştirdi.

Akademisyen, Yazar ve Ekonomist Prof. Dr. Emre ALKİN Ekonomi Sohbetleri için hazırladığı sunumda ilk olarak Türkiye ve güncel ticari ilişkilerini değerlendirdi. Türk Amerikan ilişkilerine dikkat çekti. ALKİN daha sonra geleceğe yönelik olarak sanayicilerimizi ve şirketlerimizi bekleyen fırsatlar ve sorunlar hakkında görüşlerini bildirdi.

Prof. Dr. Emre ALKİN küresel tedarik zincirlerinde yeniden yapılanmanın, batı pazarlarının Asya ülkelerine olan ithalat bağımlılığını azaltacağı vurgusunu yaptı. Bu tedarik zincilerinde gerçekleşen yeniden yapılanmadan ve yeni tedarikçilerde aranan özelliklerden bahseden ALKİN, Alt tedarikçi ağı ve yönetimi, dijital altyapı güvenliği ve uyum kapasitesinin öneminden bahsetti.

Prof. Dr. Emre ALKİN son olarak yeni döneme dair verilerini sanayicilerimize ve katılımcılarımıza sundu. Fırsatlar ve riskler ile ilgili üreticileri uyaran ALKİN’in sunumunun ardından toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Kerim ÇOLAKOĞLU soru cevap kısmında bölgemizde hayata geçirilecek ve nitelikli insan kaynağı anlamında bölgeye büyük katkı sağlayacak İMES Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ÇOLAKOĞLU açıklamalarının devamında bölgemizdeki firmaların ihracata yönelik rekabet edebilirlik seviyelerini arttıracak olan İMES Kümelenme Programı’ndan bahsetti. ÇOLAKOĞLU son olarak katılımlarından ve değerli paylaşımlarından dolayı Ekonomist Prof. Dr. Emre ALKİN’e,  sanayicilerimiz ve katılımcılarımıza teşekkür etti.

Birçok sanayici gerçekleştirilen vizyoner projeler ve oluşturulan yenilikçi çözümler dolayısıyla teşekkürlerini iletirken yapılan toplantının bölge için büyük önem arz ettiğini de dile getirdi.

İMES Dilovası OSB pandemi sürecinde çevrimiçi olarak gerçekleştirdiği Ekonomi Sohbetleri ile İMES’te üreterek katma değer oluşturan sanayicisini,  küresel ve lokal bazdaki fırsatlardan ve risklerden haberdar ederek, alanında uzman kişilerle görüş alışverişini sağlamaya devam edecek.  

İMES MM