İMES OSB Yatırımda Rekor Kırdı: Üretim Üssü

İMES Çevreciliğinde Dijital Dönem
17 Mayıs 2016
Türkiye Sanayisinin Kalbi; İMES OSB
17 Ocak 2017

KURUM KÜNYESİ

LOGO: İMES OSB
İSİM: KOCAELİ İMES OSB
KURULUŞ: 1998
BÜYÜKLÜK: 3.018,708 m2 – yaklaşık 300 hektar
FİRMA:  Üretime geçen firma sayısı 79
İSTİHDAM: 4.500

KİŞİ KÜNYESİ
ADI: SÜHEYL ERBOZ
ÜNVANI: İMES OSB BAŞKANI
MEMLEKETİ: KASTAMONU

İMES OSB
Bölgemizde altyapının yüzde 95’ini tamamladık. Bu yılın sonunda tüm alt yapı çalışmalarını bitireceğiz. Çalışma ve işletme ruhsatına sahip firma sayımız 91. İnşaat aşamasındaki firma sayımız 73. Proje aşamasındaki firma sayımız 41, tahsis aşamasında firma sayımız ise 2. Toplamda da 207 katılımcımız var. Mart 2016 tarihi itibari ile imara açık 16 tane parselimiz var. Toplam parsel sayımızı 275 olarak düşünürsek yüzde 80 doluluğa ulaşmış durumdayız.

YENİ YATIRIMLAR
İdari bina, cami ve meslek eğitim merkezi yapma projelerimiz var. Cami için alan belirlendi. Müftülük gerekli izni aldı. Tahsis edilen 7 dönümlük bir alana cami yapacağız. Nisan ayında temelini atacağız. Derneğini de kurduk.  Bu projeleri de gerçekleştirdikten sonra donatı anlamında yapacaklarımız bitiyor.

YALOVA’YA YENİ OSB
Yalova’da yeni bir OSB kurma çalışması içerisindeyiz. Öncelikli projemiz bu. Geçen sene Yalova-İMES Sanayici ve İşadamları Derneği’ni kurduk. Şu anda yaklaşık 2 bin dönüme yakın talep var, talepler gelmeye de devam ediyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ön keşif heyeti geldi. Bazı sınır düzeltmeleri yaptılar. 2-3 ay içerisinde müteşebbis heyeti kurmayı hedefliyoruz.

OSB’LER NE YAPMALI?
Altyapı ve üstyapılarını tamamlayan, donatılarını inşa eden OSB’ler artık katılımcılarının üretim niteliliğini arttıracak projeler geliştirmeli.  Daha nitelikli ürün, daha çok ihracat, daha fazla pazar için firmalara önderlik yapmalı. Biz bunun için İMES Küçük Sanayi Sitesi’nde yıllar önce “İş ve İşletme Geliştirme Başkanlığı” kurduk. Firmalarımızı fuara götürdük, KOSGEB’le olan ilişkilerini destekliyoruz, yabancı heyetlerle buluşturuyoruz ve aynı modeli İMES OSB’ de tatbik edeceğiz.

OSB’LERİN VERGİ YÜKÜ
OSB’lerde yapılan altyapı yatırımları için KDV ödeniyor. Yani hem altyapıları biz yapıyoruz hem de devlete vergi veriyoruz. Hiç vermeyelim demiyoruz ama en azından yüzde 18 olmasın. Biz İMES OSB şu ana kadar 80 milyon TL KDV ödedik. Daha da ödeyeceğiz. Bu rakam en az 10 fabrikaya eş değer. Ayrıca her arsa satışı başına ödenen yüzde 1’lik KOSGEB payı da OSB’lerin belini büküyor.

OSB’NİN FAYDASI
OSB’ler sanayiciler sorunlarla boğuşmuyor. Onların sorunlarıyla OSB’ler ilgileniyor. Sadece üretime odaklanma fırsatı buluyor.  Bir örnek vermek istiyorum. Daha önce 200 metrekare yerde çalışan bir firma İMES OSB’de 2 bin 800 metrekare yer alarak fabrika kurdu, üretime başladı.  1 sene sonra da yanındaki 13 dönüm yeri aldı. ‘Ne oldu da burayı da aldın?’ diye sorduk; “OSB’ye geldik işler yoluna girdi, siparişler arttı. Büyümeye hazırlık yapıyoruz” dedi.

OSB KURMAK İSTEYENLER
Her şeyden önce işi bilen insanlarla işbirliği yapsınlar. Onların tecrübelerinden, birikimlerinden mutlaka yararlansınlar. OSB konusunda deneyimli firmalardan danışman hizmeti alsınlar. Bir de mutlaka iyi bir ekip kurmaları gerekiyor. Bölge müdürü çok önemli. Biz iyi bir bölge müdürüyle, kadroyla yola çıktık, sonuç aldık.

ÜRETİM REFORM PAKETİ
Paketin OSB’lerin beklentilerini karşılaması arzu ediyoruz. İmar kısıtlamaları nedeniyle OSB’lerdeki büyük parseller boş kalıyor. Çekme mesafelerinin mutlaka yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca OSB’lerin imar konusunda sorumlulukları var yaptırımları yok. Kontrol yetkisi veriliyorsa müdahale yetkisi de verilmeli. Bir de OSB’lerin hukuksal yapısının yeniden düzenlemesi gerektiğini düşünüyorum.

OSB ÜST KURULUŞU
OSBÜK’ün kurulduğundan beri yoğun çalışmalar içerisinde oldum hep. Ayda  1 saat toplanmakla OSB sorunlarına çözüm bulunamaz.  OSB Başkanları zaten iş yoğunluğundan dolayı daha fazlasını ayıramaz. Yönetim Kurulu’nun işin tekniğine hâkim, daha fazla zaman ayırabilecek insanlardan oluşması lazım. OSBÜK idari kadrosunun da mutlaka güçlendirilmesi ve çeşitlendirilmesi gerekiyor. 

Kaynak : http://www.sanayigazetesi.com.tr/osbler/imes-osb-yatirimda-rekor-kirdi-uretim-ussu-h11016.html

İMES MM